Αστέρας Τρίπολης: Έχασαν οι «βασικοί», νίκησαν οι «ρεζέρβες»

Τον Ιωνικό αντιμετώπισε το απόγευμα της Τετάρτης ο Αστέρας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Τρίπολη και η οποία έληξε με νικητές τους Αρκάδες (4-1).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι βασικοί του Τσιώλη βρέθηκαν πίσω στο σκορ, εξαιτίας ενός τέρματος του Κατσαβρία στο 8'. Στο δεύτερο, ωστόσο, οι ορεξάτες «ρεζέρβες» σημείωσαν τέσσερα τέρματα και ανέτρεψαν το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Ο Κουρμπέλης αρχικά ισοφάρισε (59') και εν συνεχεία έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (64') με σουτ εντός και σουτ εκτός περιοχής αντίστοιχα, ενώ το 3-1 έγινε από τον Ντινιωτάκη στο 73'. Το τελικό 4-1 ήρθε στο 76' από τον Αλβάρο Γκαρσία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο της Τρίπολης βρέθηκαν εκτός των κ.κ. Μπάκου και Μποροβήλου και περίπου 60 φίλοι του Ιωνικού, οι οποίοι και αποθέωσαν τον Σάκη Τσιώλη. Αλλωστε, ο νυν τεχνικός των Αρκάδων έχει θητεύσει στον πάγκο των Νικαιωτών ενώ και τώρα βοηθά στη νέα προσπάθεια που έχει ξεκινήσει ώστε ο ιστορικός σύλλογος να επιστρέψει το συντομότερο δυνατό στη μεγάλη κατηγορία.

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Πιπίνης,Τσαμπούρης, Μπαρτολίνι, Σανκαρέ, Άλβαρεζ, Ράγιος, Περόνε, Ουσέρο, Ναβάρο, Φραγκουλάκης

Β ημίχρονο: Μπαντής, Φορμίκα, Ρούσσης, Γιαλούσης, Καρντάσιο, Κουρμπέλης, Έγκον, Ντος Σάντος Μάρκες, Καστέλς, Ντινιωτάκης, Αλβάρο Γκαρσία Κάντο, Σαραντόπουλος

Ιωνικός (Νίκος Φρούσσος): Αδαμόπουλος, Τσιπλάκης, Ατματζίδης, Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Αχλαδιώτης, Τσακίρης, Κατσαβριάς, Σκαφτούρος, Παπαδάκος

Β ημίχρονο: Τζιώτης, Κουμουλίδης, Μαντούβαλος, Λαμπρινάτος, Σταμπούλογλου, Καρνέζης, Μιχαλάκος, Διάκος, Μαυρίδης

Ολυμπιακός: Νίκη στον τελικό σημαίνει 15η θέση!
Ολυμπιακός: Γλέντι για τον θρίαμβο, "κάηκε" ο Πειραιάς!
Μέχρι το 2028 στον πάγκο της Ισπανίας ο Σκαριόλο
Ολυμπιακός-Άστον Βίλα 2-0: Θρύλος και των ευρωπαϊκών γηπέδων - Στον τελικό γράφοντας ιστορία!